Czas na ginekologię estetyczną

Maciej Hawryluk
Ginekologia estetyczna jest nową dziedziną medycyny zabiegowej, której zadaniem jest poprawa funkcji oraz przekształcenie wyglądu narządów intymnych kobiety. Nietypowy wygląd zewnętrznych narządów płciowych kobiety ma negatywny wpływ na jej komfort psychiczny, co z kolei przekłada się na niską samoocenę oraz na zaburzenia wegetatywne organizmu. Zmiany zachodzące na skutek przebytych porodów czy też starzenia się, oddziałują na jakość życia, a w szczególności na relacje intymne. Do najczęściej spotykanych problemów z jakimi zgłasza się do specjalisty z dziedziny ginekologii plastycznej współczesna kobieta to: przerośnięte wargi sromowe mniejsze, atrofia warg sromowych większych, zespół szerokiego wejścia do pochwy oraz zespół luźnej pochwy. Czy zatem ginekologia estetyczna to tylko nowa moda?
Mówiąc o tym jak na ciało oddziałuje upływający czas, myślimy najczęściej o zmarszczkach na twarzy oraz mniej jędrnym ciele. Należy jednak pamiętać, że z wiekiem zmianom podlegają również okolice intymne, co jest zupełnie naturalnym procesem dotyczącym wszystkich kobiet. Zmniejszenie produkcji estrogenów w okresie menopauzy przyczynia się do spadku liczby włókien kolagenowych oraz redukcji podskórnej tkanki tłuszczowej. Prowadzi to do atrofii skóry, nadmiernej suchości i utraty elastyczności pochwy, wiotkości warg sromowych, a także wielu innych dolegliwości, charakterystycznych dla tego okresu. Motywem dla kobiet pragnących poprawić defekty własnych stref intymnych spowodowanych wiekiem jest na pewno estetyka, ale również i względy zdrowotne, w tym zdrowia psychicznego. W przypadku tego typu pacjentek wykonywane są najczęściej zabiegi z zastosowaniem kwasu hialuronowego oraz osocza bogatopłytkowego.
Kwas hialuronowy występuje we wszystkich organizmach żywych, będąc głównym składnikiem macierzy pozakomórkowej skóry właściwej. Wzmacnia on skórę oraz błonę śluzową, a zatem poprawia jej jędrność i elastyczność. Niestety wraz z wiekiem jego ilość w organizmie stopniowo się zmniejsza, co skutkuje zwiotczeniem się skóry oraz zmianami troficznymi błon śluzowych. Celem zastosowania kwasu hialuronowego w ginekologii estetycznej jest: poprawa stanu cytomorfologicznego nabłonka pochwy; polepszenie ukrwienia błony śluzowej pochwy oraz zwiększenie stopnia jej uwodnienia; normalizacja odczynu pH wydzieliny pochwy; przywrócenie bądź utrzymanie prawidłowej biocenozy pochwy; zapobieganie infekcjom.
Osocze bogatopłytkowe to koncentrat płytek krwi w niewielkiej objętości osocza, otrzymywanego w procesie wirowania krwi, pobranej bezpośrednio przed zabiegiem od pacjentki. Zawiera ono liczne czynniki wzrostu, pełniących funkcję substancji przekaźnikowych w większości procesów jakie zachodzą w tkankach. Wskazaniem do jego zastosowania w ginekologii estetycznej jest: rewitalizacja oraz poprawa kolorytu warg sromowych mniejszych; poprawa ukrwienia okolic intymnych; zespół luźnej pochwy; hipotrofia warg sromowych większych; atrofia śluzówki pochwy; choroby zanikowe sromu; dyspareunia; anorgazmia.
Powyższe metody poprawiają na pewno wygląd narządów płciowych kobiet, ale również w dużej mierze wpływają na ich prawidłowe funkcjonowanie, a co za tym idzie – lepszy komfort życia seksualnego obojga partnerów i mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się infekcji dróg rodnych.
Kolejną grupą pacjentek są kobiety, które zdecydowały się na poród naturalny. Najczęściej borykają się one z problemami, takimi jak luźność pochwy, bolesne blizny, zrosty czy też stwardnienia, które powstały w wyniku nieprawidłowego zszycia naciętego krocza. Dolegliwości te wpływają nie tylko na komfort życia seksualnego, lecz mogą przybrać również aspekt socjalny, przekładający się w dużej mierze na jakość życia tych kobiet. Luźność pochwy w dzisiejszej dobie ginekologii estetycznej jest rozwiązywana przy pomocy zabiegu z wykorzystaniem innowacyjnych, całkowicie wchłanianych nici zakończonych drobnymi haczykami, które są ułożone w dwóch kierunkach. Zabieg ten może być wykonany w warunkach ambulatoryjnych z zastosowaniem znieczulenia miejscowego, jest zatem małoinwazyjną techniką i nie wymaga hospitalizacji. Metoda ta pozwala na zmniejszenie wejścia do pochwy, co oprócz walorów estetycznych powoduje poprawę doznań seksualnych. Wszelkie niedoskonałości, które są następstwem nacinania i późniejszego zszycia krocza to kolejne wyzwanie dla ginekologii estetycznej, a w szczególności dla zabiegów przy użyciu lasera. Pozwalają one na redukcję blizn powstałych w wyniku nacięcia, czy też pęknięcia krocza w wyniku porodu. Kobietom niezadowolonym ze swoich stref intymnych z powodu przerostu dużych warg sromowych proponowany jest zabieg labioplastyki. Ma on na celu nie tylko poprawę estetyczną narządu płciowego, lecz przede wszystkim zmniejszenie, a nawet zminimalizowanie dyskomfortu przejawiającego się bólem i obcieraniem, podczas noszenia obcisłych ubrań, czy też uprawiania różnego rodzaju sportu. Jest to zabieg wykonywany typowo ze wskazań medycznych, do którego za właściwą kwalifikację odpowiada lekarz, który również dokona wyboru najlepszej metody postępowania zachowawczego oraz metody operacyjnej.
Wszystkie powyższe zabiegi ginekologii estetycznej nie są bolesne, nie są też technicznie skomplikowane i w większości są wykonywane w znieczuleniu miejscowym bądź w krótkiej sedacji. Ponieważ najczęściej działania te dotyczą błony śluzowej, a nie skóry, to proces gojenia jest znacznie szybszy. Czy są to zabiegi w pełni bezpieczne? Jeśli są one wykonywane przez specjalistów ginekologii, mających w pełni wyposażony gabinet zabiegowy i którzy stawiają na jakość preparatu stosowanego podczas zabiegu to tak, są to zabiegi bezpieczne. Należy jednak zawsze uwzględnić niewielkie ryzyko działań niepożądanych, takich jak obrzęk, krwiaki, utrzymujący się ból, które są specyficzne dla każdego zabiegu i dla każdego użytego preparatu. Uwzględnienie możliwych działań niepożądanych jest bardzo ważne i to od wiedzy oraz umiejętności lekarza specjalisty zależy, czy będą one rzadkie i łagodne, czy też częste i poważne. Ważnym etapem na drodze zmniejszania odsetka powikłań jest zatem odpowiednia kwalifikacja do zabiegu, wstępnie zaplanowany zabieg, a także wysokiej jakości preparaty oraz sprzęt.
Zabiegi z ginekologii estetycznej wykonywane są najczęściej w prywatnych klinikach i nie są refundowane. Istnieją jednak przypadki, kiedy pacjentka może się ubiegać o zabieg wykonywany w ramach kontraktu z NFZ. Do takich sytuacji zalicza się zabieg usunięcia defektu nabytego po bardzo ciężko przebytych porodach lub urazach. Wcześniej jednak lekarz specjalista musi stwierdzić, że operacja w przypadku danej pacjentki jest koniecznością. Ważną informacją jest również to, że o możliwość refundacji należy starać się zawsze przed zabiegiem i, że potrzebne jest skierowanie lekarskie. Jeśli pacjentka podda się leczeniu na tzw. własną rękę i będzie domagać się zwrotu kosztów od NFZ dopiero po zabiegu, nie będzie miała na to najmniejszych szans.
Zabiegi ginekologii estetycznej wykonuje kilkanaście klinik w Polsce i ceny są dość różne. Przykładowo w Warszawie koszt takich zabiegów to około 4 – 9 tys. złotych. W Katowicach cena zabiegów plasuje się w granicach 4 – 8 tys. złotych. Nieco taniej jest w Szczecinie, gdzie można wykonać zabiegi w cenie 2,7 – 3,8 tys. złotych oraz w Płocku - 2,5 – 3,4 tys. złotych. Świadomość współczesnej kobiety oraz jej potrzeba poczucia własnej atrakcyjności jak i dbania o siebie cały czas wzrastają, sięgając znacznie dalej poza względy estetyczne. Obecnie potrzeby kobiet dotykają również wszelkich zabiegów ukierunkowanych na poprawę ich zdrowia, a popyt na tego rodzaju właśnie zabiegi zaspakaja ginekologia estetyczna – nowa gałązka medycyny estetycznej, ale za to jak bardzo bezpieczna i skuteczna.
Powrót