Dla mężczyzn

Komputerowa analiza nasienia, w skrócie nazywana CASA (ang. Computer Assisted Semen Analysis). Przeprowadzana jest za pomocą automatycznego systemu komputerowego, który przetwarza obraz mikroskopowy rejestrowany kamerą wideo, który następnie zostaje poddany cyfrowej analizie komputerowej.

Ocena tego rodzaju umożliwia uzyskanie obiektywnych danych charakteryzujących plemniki, ich  ilość i jakość, dostarcza informacji  o funkcjonowaniu męskiego układu rozrodczego. Jest  podstawowym badaniem diagnostycznym płodności mężczyzny.

Parametry oceniane za pomocą systemu casa:

  • koncentracja plemników, czyli ich liczba wyrażona w milionach przypadająca na 1 ml nasienia oraz całkowita liczba plemników w ejakulacie
  • ruchliwość, czyli ocena drogi, jaką pokonuje plemnik
  • morfologia, czyli ocena budowy plemnika 

Wszystkie parametry, które są oceniane przez komputerowe systemy analizy nasienia są wytyczone przez WHO- Światową Organizację Zdrowia. Co kilka lat WHO określa i wytycza nowe zakresy parametrów, które powinny być oceniane przez laboratoria.

W Ośrodku Gravida do komputerowej analizy nasienia wykorzystujemy system SCA (Sperm Class Analyzer) hiszpańskiej firmy Microptic S.L.

Jak umówić się na badanie?

W celu umówienia się na komputerową analizę nasienia CASA prosimy o kontakt telefoniczny z rejestracją Ośrodka i wybór dogodnego dla Państwa terminu.Numer telefonu do rejestracji 24 366 51 55 lub 24 266 89 42.

Jak przygotować się do badania?

Przed przystąpieniem do badania należy pamiętać, aby zachować od 2 do 5 dni abstynencji płciowej. Jeśli w niedalekim czasie wystąpiła infekcja w organizmie z  wysoka temperatura (38-40 stopni C), duże obciążenie stresowe lub wysiłek fizyczny proszę przełożyć badanie nasienia o około 2 tygodnie, aby uniknąć niewiarygodnego wyniku analizy.

Jak wygląda badanie?

Pacjent oddaje nasienie w specjalnym pomieszczeniu, w drodze masturbacji, do pojemnika, który otrzyma w Ośrodku. Jeśli nie ma możliwości oddania nasienia w Ośrodku, istnieje możliwość dostarczenia ejakulatu z domu. Trzeba jednak pamiętać, aby dostarczyć je w ciągu godziny od wytrysku i zabezpieczyć pojemnik z nasieniem, aby utrzymać w nim temperaturę ciała (ok.37 stopni C) w trakcie transportu.

Kiedy można odebrać wynik badania?

Wynik komputerowej analizy nasienia CASA jest gotowy do odebrania po 2- 4 dniach.
Badanie fragmentacji DNA plemnikowego, czyli test SCD (ang. Sperm Chromatin Dispersion) polega na ocenie stopnia degradacji DNA plemników. DNA, czyli chromatyna plemnikowa to materiał genetyczny, który jest przekazywany podczas zapłodnienia na następne pokolenie. W przypadku gdy DNA plemników jest uszkodzone, szansa na zajście w ciążę znacznie obniża się. 

Badanie fragmentacji DNA plemnikowego, czyli test SCD (ang. Sperm Chromatin Dispersion) polega na ocenie stopnia degradacji DNA plemników. DNA, czyli chromatyna plemnikowa to materiał genetyczny, który jest przekazywany podczas zapłodnienia na następne pokolenie. W przypadku gdy DNA plemników jest uszkodzone, szansa na zajście w ciążę znacznie obniża się. 

Kto powinien wykonać badanie?

Badanie to zalecane jest mężczyznom w wieku powyżej 45 lat, w szczególności palącym, narażonych na szkodliwe czynniki chemiczne i/lub fizyczne, z otyłością i nadwagą, po przebytych infekcjach i zakażeniach Chlamydia trachomatis i Mycoplasma.

Jeżeli para stara się o dziecko ponad rok oraz nieznana jest przyczyna trudności w zajściu w ciążę, warto również wykonać badanie fragmentacji DNA plemnikowego. Jeśli kobieta zachodzi w ciążę, ale z niewiadomych przyczyn występują poronienia wskazane jest przeprowadzenie testu.

Nasienie z obniżonymi parametrami ruchliwości i morfologii wykazuje zwiększony procent degradacji DNA. Dlatego w przypadku asthenozoospermii oraz teratozoospermii zaleca się wykonanie testu fragmentacji DNA plemnikowego.

Nasienie z prawidłowymi parametrami może również wykazać podwyższoną fragmentację DNA plemnikowego, co może być spowodowane nieznanymi czynnikami.

Oddanie nasienia do badania odbywa się w taki sam sposób, jak do badania komputerowego nasienia. Pacjentów obowiązuje 2-7 dniowy okres abstynencji płciowej.

Jak zinterpretować wynik badania?

Badanie polega na określeniu indeksu SDF, który określa potencjał plemników do zapłodnienia. W przypadku gdy:

Indeks SDF wynosi 0- 15% oznacza WYNIK PRAWIDŁOWY, czyli bardzo dobry potencjał plemników do zapłodnienia

Indeks SDF wynosi 15-29% oznacza równieżWYNIK PRAWIDŁOWY i umiarkowany potencjał plemników do zapłodnienia

Indeks SDF wynosi 30% lub powyżej oznaczaWYNIK NIEPRAWIDŁOWY i bardzo niski potencjał plemników do zapłodnienia

Co można zrobić, gdy wynik jest poniżej normy?

W przypadku wyniku nieprawidłowego zaleca się przystąpienie pary planującej ciążę do procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Wynika to z badań przeprowadzonych w kilkunastu ośrodkach na świecie, które zalecają pominięcie etapu zabiegu inseminacji. Związane jest to ze zmniejszoną skutecznością zabiegu inseminacji. Szansa na zajście w ciąże przy fragmentacji DNA powyżej 30%, przy przeprowadzeniu zabiegu inseminacji spada z 16% do 4%, a niektóre źródła sugerują spadek z 19% nawet do 1,5%.

W celu poprawy jakości plemników( wyniku) zaleca się przyjmowanie:

  • 1g witaminy C i 1g witaminy E dziennie przez 2 miesiące lub
  • 1 kapsułkę witaminy C i E dziennie przez 3 miesiące przed planowanym zabiegiem zapłodnienia pozaustrojowego.