Strona wykorzystuje pliki cookie. Zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki, zgodnie z jej ustawieniami.

Badania specjalistyczne

700 0955W przypadku istnienia nieprawidłowości wykonuje się badanie specjalistyczne. Jest to dokładna analiza budowy anatomicznej i fizjologii płodu. Do specjalistycznych badań wykorzystujących USG można zaliczyć:

  • badanie dopplerowskie,
  • ocenę biofizycznego profilu płodu
  • badanie echokardiograficzne płodu (echo serca płodu)

Badanie dopplerowskie jest badaniem ultrasonograficznym pozwalającym na ocenę przepływów w krążeniu maciczno-łożyskowym. Jego działanie opiera się na wychwyceniu zmian długości fal ultradźwiękowych odbijających się od poruszających się elementów krwi. Dzięki badaniu dopplerowskiemu można ocenić ukrwienie poszczególnych struktur płodu oraz zbadać przepływy w małych naczyniach nie widocznych podczas standardowego USG. Metoda ta pozwala na ocenę się m.in. tętnicy macicznej, tętnicy pępowinowej, krążenia mózgowego, płodowego krążenia żylnego, tętnic nerkowych i naczyń trzewnych płodu oraz łożyska i sznura pępowinowego.

Profil biofizyczny płodu inaczej zwany testem Manninga, ma na celu ocenę dobrostanu płodu, czyli kondycji dziecka. Badanie to powinno trwać koło godziny. Polega na wykonaniu testu niestresowego (NST), czyli zapisu kardiotokograficznego KTG oraz badaniu ultrasonograficznym, w trakcie którego oceniane jest pięć najważniejszych parametrów biofizycznych płodu (tętna, napięcia mięśniowego, ruchów ciała, ruchów oddechowych oraz ilości płynu owodniowego).

Fotolia 33086706 XSECHO serca płodu jest badanie USG, w trakcie którego, zwraca się szczególną uwagę na budowę i funkcję serca oraz układu krążenia dziecka, jest badaniem specjalistycznym, wskazanym w sytuacji wykrycia nieprawidłowości w trakcie badania standardowego.

źródło: www.rodzicpoludzku.pl                                               

 

 

                                                                                                                   

Nowoczesna diagnostyka prenatalna dla kobiet w ciąży

Badania prenatalne pozwalają ocenić stan budowy i czynności organów dziecka, jeszcze na etapie życia płodowego. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, albo wad, umożliwiają leczenie jeszcze w łonie matki, albo od razu po narodzeniu.

Głównymi wskazaniami do wykonania badań prenatalnych są:

- wiek matki powyżej 35 roku życia

- nieprawidłowy kariotyp (zestaw chromosomów) matki lub ojca

- urodzenie wcześniej dziecka z chorobą genetyczną lub wadą wrodzoną

- nieprawidłowy wynik przesiewowego badania USG wykonanego między 11 a 14 tygodniem ciąży

czytaj więcej